DLACZEGO WARTO SZKOLIĆ OPERATORÓW?
Umiejętności personelu decydują o tym, jak skuteczny jest system monitoringu wizyjnego. Operator wykryje zagrożenie, jeżeli będzie znał sygnalizujące je zachowania sprawców. Przekaże użyteczne informacje do służb odpowiedzialnych za reakcję, jeżeli będzie obserwował zdarzenie od początku do końca. Zapewni ciągłą obserwację, jeżeli będzie potrafił zneutralizować naturalne ograniczenia kamer. Uzyska wysokiej jakości materiał dowodowy, jeżeli wykona ujęcia umożliwiające identyfikację sprawców i świadków, moment popełnienia przestępstwa i pełny przebieg zdarzenia. Współczesna psychologia dysponuje ogromną wiedzą o pozawerbalnych sygnałach, które towarzyszą przygotowaniom i popełnianiu czynów zabronionych. Na podstawie mowy ciała obserwowanych osób, przeszkoleni operatorzy potrafią przewidzieć zdarzenie, co daje czas na skuteczną reakcję. Potrafią odróżnić osobę podejrzaną od zwykłych przechodniów. Przeszkoleni operatorzy – ludzie, są najskuteczniejsi w wykrywaniu zdarzeń, ponieważ popełniają je inni ludzie. Najdoskonalsza technika CCTV warta miliony złotych nie potrafi przewidywać zachowań sprawców. Szkolenie personelu jest kluczowym czynnikiem do poprawnego i efektywnego działania Centrum Nadzoru oraz dostarczania pewnych i sprawdzonych informacji dla służb odpowiedzialnych za interwencję.
INFORMACJE O SZKOLENIU
Szkolenie „CCTV sztuka prowadzenia nadzoru i mowa ciała” rozwija umiejętności niezbędne do prowadzenia długotrwałego i efektywnego nadzoru.
Akademia Monitoringu Wizyjnego oferuje szkolenie, które zostało opracowane na bazie doświadczeń różnych krajów i jest wykorzystywane przez użytkowników systemów CCTV w Europie, Afryce i Azji. Program został opracowany przez dr Craiga Donalda, międzynarodowego eksperta CCTV, psychologa specjalizującego się w psychologii pracy i organizacji, na co dzień mieszkającego w RPA, gdzie szkolenie okazało się skuteczną odpowiedzią na narastającą brutalną przestępczość.
- Treść koncentruje się wokół wymagań środowiska, gdzie prowadzony jest nadzór, umiejętnościach obserwacji oraz powiązanych ze sobą: mowie ciała i elementach zdarzenia.
- Prezentowane są tzw. „ryzykowne zachowania”, które sygnalizują zdarzenie lub ich zadaniem jest odciągnięcie uwagi operatora. Mowa ciała sprawców wykroczeń i przestępstw jest omawiana w kontekście sytuacji, przebiegu całego zdarzenia i zachowania innych ludzi.
- Szkolenie zawiera międzynarodowe wytyczne i standardy dotyczące pełnienia nadzoru.
- W czasie kursu na szeroką skale prezentowany jest materiał wideo.
ZARYS KURSU
- System monitoringu wizyjnego, rola operatora
Funkcje CCTV, rola operatora i znaczenie prawidłowego prowadzenia obserwacji.
- Umiejętności obserwacji i wykorzystanie kamer
Podnoszenie umiejętności obserwacji, techniki wyświetlania obrazu, prezentowanie ludzi w kadrze, wymagania dla dobrej jakości materiału dowodowego.
- Świadomość sytuacyjna
Etapy zdarzenia, rozpoznawanie wzorów, nagła zmiana ruchu.
- Profilowanie osób obserwowanych na ekranach
Typowanie sprawców na podstawie różnych charakterystyk.
- Rozpoznanie zdarzenia i Dynamika Ryzyka:
DO KOGO ADRESOWANE JEST SZKOLENIE:
Adresatami szkolenia są operatorzy i kierownicy Centrów Nadzoru systemów monitoringu wizyjnego. Szkolenie eliminuje często popełniane błędy, pomaga zmienić podejście do prowadzenia nadzoru. Pozwala osobom odpowiedzialnym za zarządzanie docenić znaczenie poprawnej pracy operatorów. Operatorom dostarcza motywacji, wiedzy o zachowaniach ludzi i niebezpiecznych sytuacjach. Daje szansę poznania różnorodnych technik i umiejętności prowadzenia obserwacji, co pozwala wykonywać zadania w sposób skuteczny i profesjonalny.
CZAS TRWANIA SZKOLENIA: 1 dzień – 6,5 godzin zegarowy zajęć dydaktycznych TERMINY: Jesień 2011
Kalendarze szkoleń na II p. 2011 roku zostanie opublikowany już w sierpniu.
Z programu szkoleniowego „CCTV sztuka prowadzenia nadzoru i mowa ciała” dotychczas skorzystały:
Straż Miejska Miasta Krakowa Straż Miejska w Gdańsku Straż Miejska w Czeladzi Straż Miejska w Żyrardowie Straż Miejska w Gdyni Urząd Miasta i Gminy w Myślenicach Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina w Warszawie Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków - Balice
|