Pierwszy w Polsce tekst o społecznej kontroli nad systemem CCTV miasta |
|
|
|
2 października 2009 |
Budowie miejskiego systemu CCTV towarzyszą obawy przed naruszaniem prywatności. Niestety jest wiele przykładów, gdzie kamery monitoringu były wykorzystywane przeciw obywatelom. Pojawia się odwieczne pytanie „Kto kontroluje kontrolujących?”, które staje się aktualne dla każdego z nas, ponieważ coraz więcej kamer pojawia się w przestrzeni miejskiej, w transporcie publicznym i na osiedlach mieszkaniowych.
Zastosowana technologia, przepisy prawa i wymóg skutecznego działania nie pozwalają każdemu kto chce wejść do Centrum Nadzoru i naocznie przekonać się, czy jego prawa i wolności są chronione. W jaki sposób zapewnić etyczne działanie systemu CCTV i przekonać obywateli, że nie obserwuje ich Wielki Brat? Akademia Monitoringu Wizyjnego stawia sobie za cel promowanie wysokich standardów działania miejskich systemów CCTV. Jako pierwsi w Polsce prezentujemy zbiór wytycznych pozwalających zapewnić społeczną kontrolę nad monitoringiem wizyjnym. W tekście znajdą Państwo odpowiedzi na następujące pytania:
- Jak chronić prywatność mieszkańców i jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo i porządek?
- Czy powiaty i gminy są zobligowane do informowania jak działa miejski system monitoringu wizyjnego?
- W jakim celu podawać do publicznej wiadomości zasady funkcjonowania miejskiego systemu CCTV?
- W jakim zakresie informować mieszkańców jak działa system CCTV, żeby nie powiedzieć zbyt wiele sprawcom przestępstw?
- Jakie mogą być konsekwencje prawne nie udzielenia pomocy ofierze zdarzenia, które miało miejsce pod kamerą CCTV lub pod atrapą kamery?
Artykuł ukazał się w „Gazecie Prawnej” z 9 września 2009, w dodatku „Tygodnik Prawa Administracyjnego”. Tekst jest dostępny w dziale Publikacje.
|