16 sierpnia, na zaproszenie WZK UM w Poznaniu, przeprowadziliśmy specjalne konsultacje dot. systemu monitoringu wizyjnego Poznania. W czasie spotkania:
-
Przedstawiliśmy podstawowe założenia dla efektywnych systemów monitoringu wizyjnego – funkcje oraz zasady współpracy operatora, oficera dyżurnego i patroli interwencyjnych, które pozwalają na zatrzymywanie sprawców przed lub w czasie zdarzenia.
-
Omówiliśmy etapy zdarzenia i działanie osób tworzących system na każdym z etapów; wskazówki na podstawie których operator wykrywa zdarzenia, co pozwala odpowiednio wcześnie rozpocząć interwencję.
-
Brak operatora – co się dzieje, gdy za kamerami miejskiego systemu monitoringu nie ma operatorów.
-
Oficer dyżurny – udowodniliśmy, że środowisko pracy oficera dyżurnego uniemożliwia mu prowadzenie obserwacji.
-
Przedstawiliśmy zastosowania skutecznego systemu monitoringu – zwróciliśmy uwagę na szerokie możliwości właściwie zorganizowanych systemów CCTV. Od zwalczania uciążliwej, drobnej przestępczości - wandalizmu, drobnych kradzieży i spożywania alkoholu w miejscach publicznych, przez klasyczne zadania jak włamania, rozboje, bójki. System CCTV w Poznaniu może zwiększyć bezpieczeństwo kibiców EURO 2012 oraz koncertów i innych dużych imprez, które będą odbywały się w mieście. Pokazaliśmy również nietypowe dla polskich systemów funkcje – monitorowanie działania sygnalizacji świetlnej na ulicach lub jakości pracy służb komunalnych – terminowe wywożenie śmieci.
-
Zaprezentowaliśmy korzyści ze skutecznego systemu CCTV - m.in. wzrost wykrywanych zdarzeń zakończonych skuteczną interwencją, oszczędność czasu i pieniędzy potrzebnych na ściganie i skazanie przestępców, radykalne obniżenie kosztów związanych z naprawianiem szkód spowodowanych przez wandali, wykorzystanie ograniczonych zasobów różnych służb, budowa szerokiego systemu bezpieczeństwa.
Konsultacje okazały się bardzo owocne. Gospodarze spotkania poprosili nas o wskazanie rozwiązań dla problematycznych kwestii. Odpowiedzieliśmy na szczegółowe pytania urzędników. Wspólnie zastanawialiśmy się nad sposobami zwiększenia efektywności miejskiego systemu monitoringu w Poznaniu.
Kilka godzin intensywnej pracy pokazało, że Akademia Monitoringu Wizyjnego dysponuje wiedzą, która nie jest znana w Polsce. Jesteśmy zadowoleni, że mogliśmy podzielić się najlepszymi światowymi rozwiązaniami, które w przyszłości pozwolą zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców, turystów i biznesmenów odwiedzających Poznań. Jest to początek interesującej współpracy.
Zapraszamy Państwa do skontaktowania się z nami w celu przeprowadzenia konsultacji w Państwa mieście.
|